Pareto egy okos olasz fickó volt. Én a marketing által ismertem meg a nevét, és nagyon valószínű, hogy az a marketinges, aki nem ismeri a nevét, az igazából nem is marketinges. Viszont bárkinek hasznos lehet az, amit Pareto megfigyelt. Mondom: megfigyelt.
Ő fogalmazta meg a 20-80-as elvet. Szinte bármire alkalmazható ez az elv, ha egy kicsit tornásztatja az ember az agytekervényeit. A teljesség igénye nélkül álljon itt néhány példa, mielőtt a hasba szúrásra is sor kerülne 😀
- a bevétel 80%-át a vásárlók 20 %-a hozza,
- ugyanakkor a problémák 80%-át is 😀
- és a fizetés 80%-át a dolgozók 20%-a viszi haza, mert
- a munka 80%-át is ők végzik el 😀 (nem biztos, hogy ez a kettő teljesen fedésben van!)
- A balesetek 80%-át az autósok 20%-a okozza.
- A halak 80%-át a pecások 20%-a fogja ki, és
- A vadak 80%-át is a vadászok 20%-a lövi le.
- Ugyanez van a csajokkal is: a lányok 80%-ának a szüzességét a fiúk 20%-a veszi el…
Ja nem… öö… ezt nem biztos, hogy Pareto figyelte meg. 😀
Pareto elve alapján nagyon nehéz olyant csinálni, mondani, vagy írni ami senkinek sem tetszene. Mert ha akarjuk, ha nem, lesznek olyanok, akik akármit is teszünk, írunk, vagy mondunk, mindig imádni fogják azt! (Ez a művészek és egyéb rebellisek sorsa!)
Számomra Pareto elve azt jelenti, hogy létezik szabad vélemény-nyilvánítás – és van értelme is. Ez alapján akárkivel kapcsolatban is mondok ki valamit, az emberek egy része egyet fog érteni. Mi több, az is elképzelhető, hogy egyes kijelentéseim, amik pl. a családom 80%-ából ellenérzést váltanak ki, ugyanezek miatt egy kisebb része a családnak egyetért velem, esetleg még azt is gondolhatják, hogy VÉGRE valaki ki merte mondani… De hagyjuk ezt a területet. Csak egy példa volt arra, hogy akármennyire is szeretnék sokan, de nem létezik sem teljes, 100%-os támogatás, sem ellenzés. Sosem fog mindenki ugyanannak a csapatnak drukkolni.
Két napja hirtelen ötlettől vezérelve kiírtam facera, hogy készül a könyvem Előszava, ki olvasná el? Azt gondoltam, hogy egy kisebb “szűk mag” fog érdeklődni, erre lett több, mint 30 jelentkező! Na ez a 30 érdeklődő egy széles spektrumot fed le: idősebbek, fiatalabbak, fiúk, lányok, urak, hölgyek, mindenfélék… Kicsit megijedtem: mi lesz ebből??? Biztos voltam benne, hogy nem létezik, hogy mindegyiküket érdekelje a téma!
És elkezdtek jönni a válaszok, vélemények, ilyenek, meg olyanok… Voltak lelkesek, kételkedők, megkérdőjelezők, tanácsot adók, akadt, aki óva intett, mások a stílusán akadtak fent, miközben egyesek éppen ezt imádták benne, sőt akadtak, akik azonnal tovább akarták küldeni olyan ismerősöknek, akiknek “erre egészen biztosan nagyon nagy szükségük van!!”. Szóval kiderült, hogy Pareto még ide is passzol! Úgy tűnik, hogy ennek eredményeképpen teljesen spontán módon meghatározható a könyv célcsoportja! 😀 😀
Tanulságos volt végül ez az akció. Vannak még meg nem érkezett válaszok, gondolom, mindkét oldal fog vastagodni a további reakciókkal, de egyszer csak rájöttem, hogy annak ellenére, hogy egy darabig úgy tűnt, hogy jól hasba szúrtam magam… Végülis mit kaptam? Pontosan ugyanazt, mint amit majd a kész cucc fog kapni! Sőt… Mivel ők ilyen-olyan formában ismerőseim, barátaim, még sokkal finomabbak voltak velem, mint amilyen majd a nagy idegen közönség lesz! Tehát még abból is sokat tanultam, hogy elhamarkodottan “kidobtam” a nép elé azt, amit kigondoltam.
Sosem lehet teljesen rosszat, vagy teljesen jót létrehozni. Az emberek 80%-a ilyen-olyan módon megpróbálja majd megállítani, ha az egy jó elképzelés, de lesz majd egy másik 20% is, akik bőségesen kárpótolnak majd minden fájdalomért… Mert fájdalmak mindig is lesznek. És már most megérte ez az egész tévedés, hiszen voltak, akik azonnal rácsaptak, és rajongóvá váltak. Ez pedig jó dolog. NAGYON JÓ DOLOG… Ígéretes kezdés…
Pareto jó fej volt. Nem is tudta talán, hogy egy kisebb 20%-nak az életét fogja egyszer majd megmenteni… Akik azután mennek majd tovább, és megcsinálják az igazán nagyszerű dolgok 80%-át… 😉
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: